Eliza Samara s-a oprit în optimile Open-ului Croației

146

Jucătoarea constănțeană de tenis de masă Eliza Samara a ratat calificarea în sferturile de finală ale probei individuale feminine din cadrul Open-ului Croației, competiție care are loc, în aceste zile, la Zagreb.

Eliza Samara a intrat în concurs direct în 32-imi, fază în care a învins-o, cu scorul de 4-2 (11-6, 11-8, 10-12, 7-11, 11-3, 11-5), pe Yu-Jhun Li (Taipei), iar în 16-imi, a trecut, cu același scor 4-2 (12-10, 6-11, 11-6, 11-9, 2-11, 11-8), de thailandeza Orawan Paranang.
Constănțeanca s-a oprit în optimi, culoarul său fiind blocat de Satsuki Odo, japoneza câștigând la mare luptă, scor 4-2 (11-6, 14-12, 4-11, 8-11, 12-10, 11-8). Balanța s-a înclinat în favoarea niponei în setul 5, constănțeanca nemaigăsind apoi resurse pentru a reveni în joc.
În proba feminină de dublu, Eliza Samara a făcut pereche cu Wenting Ma (Norvegia), iar în optimi, cele două jucătoare au câștigat partida cu braziliencele Bruna Takahashi și Jessica Yamada, scor 3-0 (11-6, 11-4, 11-9). A urmat un nou succes, în sferturi, 3-0 (12-10, 11-3, 11-9) cu Haruna Ojio/Yumeno Soma (Japonia), iar vineri, s-a jucat semifinala cu japonezele Honoka Hashimoto și Hitomi Sato, terminată însă după închiderea ediției.
Iată și alte rezultate înregistrate de sportivii români la Open-ul Croației: simplu masculin, optimi: Alexandru Cazacu - Kanak Jha (SUA) 2-4 (6-11, 5-11, 11-5, 3-11, 11-6, 9-11; dublu feminin, optimi: Adina Diaconu/Yue Wu (SUA) - Marie Migot/Laura Pfefer (Franța) 3-2 (11-9, 11-5, 4-11, 9-11, 11-5), sferturi: Adina Diaconu/Yue Wu (SUA) - Miyuu Kihara/Miyu Nagasaku (Japonia) 1-3 (5-11, 11-8, 2-11, 3-11).

La Bangkok au loc, în aceste zile, întrecerile Open-ul Thailandei la tenis de masă. După cantonamentul efectuat în Thailanda, în perioada 6-13 mai, constănțeanca Elena Zaharia participă la amintita competiție, care se va încheia duminică, 19 mai. Ea a cucerit medalia de bronz la juniori 2, echipe, alături de japonezele Yua Yamasaki și An Naoe.
Repartizată în Grupa a 4-a, formația româno-niponă a bifat două victorii cu 3-0 în meciurile cu Thailanda III și SUA, terminând pe locul 1 în clasament. În sferturi, un nou succes, 3-1 cu Taipeiul Chinez, Elena Zaharia trecând cu 3-0 de Yun-En Tsai, dar în semifinale, fetele nu au mai putut face nimic: 0-3 cu China, constănțeanca nerezistând în fața chinezoaicei Yi Chen, scor 0-3 (9-11, 4-11, 8-11).