Croația - Franța în finala CM 2018 din Rusia. Iată când se va juca meciul

324

Selecționata Croației s-a calificat în premieră în finala Cupei Mondiale de fotbal, miercuri seara, după ce a învins formația Angliei cu scorul de 2-1 (0-1, 1-1), la capătul prelungirilor, pe Stadionul Lujniki din Moscova, în a doua semifinală a turneului final din Rusia.

Pentru Croația au marcat Perisici '68 și Mandzukici '109, iar pentru Anglia a înscris Tripper '5.

În minutul 5, Trippier a deschis scorul din lovitură liberă.

Croația a egalat în minutul 68, când Perisici a marcat din centrarea lui Vrsaljko.

În prelungiri, Perisici s-a înălțat în careu, a trimis către Mandzukici, care a tras pe lângă Pickford.

Au evoluat formațiile:

Anglia: Pickford - Walker (Vardy '112), Stones, Maguire - Trippier, Lingard, Henderson (Dier '97), Alli, Young (Rose '91) - Sterling (Rashford '74), Kane. Selecționer: Gareth Southgate

Croația: Subasici - Vrsaljko, Vida, Lovren, Strinici (Pivarici '95) - Rakitici, Modrici (Badelj '119) - Rebici (Kramarici '102), Brozovici, Perisici - Mandzukici (Corluka '115). Selecționer: Zlatko Dalici

Meciul a fost arbitrat de turcul Cuynet Cakir.

Surse: Agerpres, news.ro