178
CM de handbal feminin / România, al doilea meci, prima victorie. A câștigat cu Senegal. Clasamentul grupei - romania-1575199673.jpg

România a bifat prima victorie de la Campionatul Mondial de handbal feminin din Japonia. Naționala noastră a trecut de selecționata statului Senegal în meciul doi din Grupa C, cu scorul 29-24. La pauză a fost 15-12 pentru România.

Începutul de meci a fost în avantajul naționalei noaste. Cu un joc foarte bun în relația apărare-atac, româncele s-au distanțat ușor la 3-0 și 11-4, dar adversarele au revenit după ce jocul pe faza defensivă nu a mai fost același. În cele din urmă, cu o Cristina Neagu aproape de capacitate maximă, România a terminat în avantaj primele 30 de minute.

În partea secundă s-a păstrat un oarecare joc de echilibru. Greșelile au fost comise de ambele naționale, dar poarta României a stat din nou bine, ca în meciul de debut de la Campionatul Mondial, cu Spania. Astfel, tricolorele s-au impus cu 29 la 24 și au adunat primele puncte în Grupa C, după ce în primul meci, jucat sâmbătă, au cedat în fața Spaniei cu 16-31.

Cea mai bună marcatoare a României a fost Cristina Neagu, cu 13 goluri.

În alte meciuri juate în Grupa C s-au înregistrat rezultatele: Kazakhstan – Muntenegru 21-30 și Spania - Ungaria 29-25.