CS Tomis Constanța - HCM Roman 20-19, în Liga Națională de handbal feminin

Apărare eroică pentru o victorie la limită

283
Echipa de handbal feminin CS Tomis Constanța a obținut o victorie extrem de prețioasă, scor 20-19, în partida cu HCM Roman, din etapa a noua a Ligii Naționale, reintrând, astfel, în cursa pentru calificarea în cupele europene.

Handbalistele Tomisului și-au dorit să înceapă cu dreptul anul 2010, așa că, sâmbătă, la Sala Sporturilor, s-au luptat pentru fiecare minge în duelul cu HCM Roman, una dintre echipele solide ale campionatului.
Startul de meci a fost perfect pentru constănțence, care, în minutul 13, conduceau cu 6-1. Apărarea, agresivă și mobilă, a funcționat ca la carte, iar în atac, aproape fiecare eroare a moldovencelor a fost taxată cu gol. Tehnicianul oaspetelor, Cornel Bădulescu, a cerut time-out, apoi Romanul a redus treptat din handicap, la pauză Tomisul având avantaj fragil, 10-8.
Jocul gazdelor a devenit confuz la începutul reprizei a doua, moment de care Tivadar și compania au profitat, preluând conducerea, 15-13. Tomisul nu cedează, revine în forță, 17-16, apoi Romanul găsește resursele pentru a egala la 18 (min. 56), rezistând chiar și în inferioritate numerică. Fetele lui Goran Kurteș gestionează mai bine finalul de joc, iar în ultimele zeci de secunde, la 20-19, s-au apărat eroic, obținând un succes necesar ca aerul.
Cu aceste două puncte, CS Tomis reintră în lupta pentru calificarea în cupele europene, ajungând la numai patru "lungimi" de podium.

Surprize mari la Baia Mare și Galați
Celelalte rezultate ale rundei: Rapid București - Știința Bacău 32-23, HCM Baia Mare - Dunărea Brăila 24-27, Universitatea Reșița - Rulmentul Brașov 34-24, HC Oțelul Galați - HCM Buzău 27-28. Partidele Oltchim Râmnicu Vâlcea - Cetate Deva 34-18 și HC Zalău - U Cluj 27-24 s-au disputat în devans.
Grație victoriei din week-end, în clasamentul Ligii Naționale, CS Tomis a urcat pe locul 7, cu 8 puncte. Lideră este Oltchim (18 p), urmată, în ordine, de HC Zalău (13 p), HCM Baia Mare (12 p), U Cluj (12 p, golaveraj inferior), Dunărea Brăila (11 p) și HCM Roman (11 p, golaveraj inferior).
Etapa viitoare (sâmbătă, 16 ianuarie), CS Tomis va întâlni, în deplasare, pe HCM Buzău.