399
Volei masculin / Selecționata Under-19 a României, impresie frumoasă la debutul în preliminariile CE 2017 - volei1-1484248737.jpg

Echipa României a învins formația Belgiei cu scorul de 3-2 (18-25, 25-22, 25-23, 21-25, 15-13), joi, în Sala Olimpia din Ploie?ti, în primul său meci din Grupa E din faza a doua a preliminariilor Campionatului European de volei masculin Under-19 din 2017.

Tricolorii s-au impus după o oră ?i 54 de minute de joc, dominând tiebreak-ul. Belgia a luat primul set ?i pe al patrulea, dar l-a controlat ?i pe al treilea, cedând pe finalul său.

Cei mai buni jucători ai echipei României au fost Ovidiu Costin Darlaczi (21 puncte), Bela Florian Bartha (16) ?i Vlad Cristian Curuia-Pop (16). De la oaspeți s-au remarcat Berre Peters (24 puncte) ?i Mathijs Desmet (21).

Următorul meci, România va juca cu Islanda sâmbătă la 20.00, iar duminică va avea loc ultimul meci, România - Portugalia, tot la 20.00.