Victoriile de la Europenele de box, un plus de motivație pentru tineret

131

Președintele Federației Române de Box, Vasile Cîtea, este încrezător că din ce în ce mai mulți tineri se vor apuca de acest sport după cele două medalii de aur câștigate de țara noastră la Campionatele Europene U22 desfășurate, zilele trecute, la Brăila.

Pugilistul Paul Andrei Arădoaie s-a impus la puncte în finala categoriei 81 kg, iar Eusebiu Jitaru s-a dovedit cel mai valoros boxer în limitele categoriei 56 kg. Ștefan Marcu, de la CS Farul Constanța, s-a oprit în turul secund al categoriei 60 kg, după ce a pierdut la puncte disputa cu rusul Shamil Askerov. "Cred că a fost unul dintre cele mai importante evenimente din Europa. Nivelul tehnic a fost foarte ridicat, iar medaliații au fost foarte valoroși. Sunt încrezător că, datorită victoriilor înregistrate de Jitaru și Arădoaie, mulți tineri se vor apuca de box", a declarat Vasile Cîtea.