Victorie pentru Larisa Iordache. Gimnasta a câștigat o importantă competiție din Elveția

154
2
Victorie pentru Larisa Iordache. Gimnasta a câștigat o importantă competiție din Elveția - larisaiordacheacatigatbornzullai-1446709437.jpg

Gimnasta română Larisa Iordache a câștigat ediția a 32-a a competiției de gimnastică artistică "Memorialul Arthur Gander", miercuri seara, la Morges (Elveția), cu un total de 42,500 puncte.

Iordache, medaliată cu bronz la individual compus în cadrul Mondialelor de la Glasgow, a primit 14,900 la sărituri, 14,050 la bârnă și 14,550 la sol. Pe locul al doilea s-a clasat germanca Pauline Schaefer, cu 41,500 puncte, iar o altă româncă, Diana Bulimar, a completat podiumul, cu 41,400 puncte (13,850 la sărituri, 13,600 la bârnă și 13,950 la sol).

Larisa Iordache și-a adjudecat și Premiul Special Arthur Gander (sol), cu 14,550 puncte, devansându-le în clasamentul final pe Bulimar, 13,950 p, și Pauline Schaefer, 13,500.

În concursul masculin, victoria i-a revenit ucraineanului Oleg Verniaev, cu 61,800 puncte, care a fost urmat în clasament de japonezul Kazuma Kaya, 59,950 puncte, și de elvețianul Christian Baumann, 58,300 p, în timp ce românul Marius Berbecar a terminat doar pe locul 11, cu 50,750 puncte (10,600 la cal, 13,350 la sărituri, 13,800 la paralele, 13,00 la bară fixă), scrie realitatea.net