Veste proastă din tenis. SIMONA HALEP A FOST ELIMINATĂ

173

Jucătoarea constănțeană de tenis Simona Halep, numărul doi mondial, a fost învinsă de franțuzoaica Alize Cornet, cu 7-6 (6), 6-3, azi, în runda inaugurală a turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii totale de 4.185.405 dolari.

Cornet, numărul 28 mondial, s-a impus după o oră și 48 de minute, la capătul unui meci în care Simona a greșit foarte mult.

Halep a beneficiat de două mingi de set în manșa inaugurală, dar le-a ratat pe amândouă. Nici intervențiile consilierului său tehnic Darren Cahill nu au ajutat, iar finalista de anul trecut a turneului părăsește competiția încă de la debut, astfel că nu e exclus să piardă locul secund din clasamentul WTA săptămâna viitoare, notează Agerpres.