Trofeul "Tomis" la yachting, printre fulgi de zăpadă și temperaturi cu minus

232
Trofeul

Week-end-ul trecut a demonstrat încă o dată că pasiunea pentru sportul cu vele nu are limite. Nici măcar de temperatură!

Trofeul Tomis, disputat la Eforie Nord, în perioada 21-23 aprilie, a debutat cu ninsoare și temperaturi sub 10 grade Celsius, însă cei 27 de concurenți înscriși, cu vârste cuprinse între 9 și 58 de ani, nu s-au împiedicat de condițiile meteorologice nefavorabile. După 11 curse alergate la clasele Optimist, Laser Radial, Laser Standard și Laser 4.7, câștigătorii Trofeului Tomis au urcat pe un podium binemeritat.

La clasa Optimist băieți, poziția supremă în clasament a fost ocupată de bulgarul Ivan Dimov (Yacht Club Port Burgas). România a fost ocupanta locului al II-lea prin Mihai Andronic (Clubul Sportul Studențesc București), iar locul al III-lea a revenit tot Bulgariei, prin reprezentantul său Marian Dimitrov (Yacht Club Port Burgas). Același clasament a fost înregistrat și la clasa Optimist băieți juniori.

La clasa Optimist fete, primul loc a fost ocupat de Iris Reșit (CS Știința Constanța), urmată de Sara Patache (CS Electrica Constanța) pe locul al II-lea și de Liana Petcu (CS Electrica Constanța) pe locul al III-lea. Sara Patache a obți-nut, în schimb, prima poziție la clasa Optimist fete junioare, fiind urmată de Liana Petcu, respectiv Teodora Ariana Pătrașcu (CS Electrica Constanța).

Bulgaria și-a adjudecat prima poziție și la clasa Laser Standard, prin Lyuben Ilianov (Yacht Club Port Burgas), locul al II-lea revenindu-i sportivului român Tarkan Bolat (Yacht Club Regal Român), iar cel de-al III-lea, tot Bulgariei, prin Zlatko Atanasov (OMK Nesebar 2000).

La clasa Laser Radial, podiumul a fost ocupat în totalitate de români: Răzvan Pîslaru (CS Electrica-Balkan) - locul I, Matei Avram (CS Electrica Constanța) - locul al II-lea și Dan Stupar (Yacht Club Eforie) - locul al III-lea.

La clasa Laser 4.7, prima poziție a podiumului i-a revenit lui Maximilian Roșca (Sportul Studențesc București), Bulgaria ocupând poziția a II-a, prin Dimitar Dimitrov (Yacht Club Port Burgas). Locul al III-lea i-a revenit tot României, prin Luca Stan (Sportul Studențesc București).

Organizat de Yacht Club Regal Român, Trofeul Tomis s-a aflat, în acest an, la a 56-a ediție.