Tenis / Roger Federer s-a calificat în sferturile de finală la Australian Open

97
Tenis / Roger Federer s-a calificat în sferturile de finală la Australian Open - roger-1485091508.jpg

Elvețianul Roger Federer, fostul lider al clasamentului ATP, s-a calificat în sferturile de finală ale Openului Australiei la tenis, învingându-l în cinci seturi, 6-7 (4/7), 6-4, 6-1, 4-6, 6-3, pe japonezul Kei Nishikori, numărul 5 mondial, într-o partidă disputată duminică la Melbourne.

Tenismanul din Țara Cantoanelor, care s-a impus după 3 ore și 24 minute de joc, a obținut cu această ocazie a 200-a victorie din carieră în fața unui jucător din Top 10 ATP. El va disputa al 13-lea său sfert de finală la Melbourne și al 49-lea în turneele de Mare Șlem, potrivit Agerpres.ro.

Federer (35 ani), aflat în acest moment pe locul 17 în ierarhia tenisului profesionist masculin, îl va înfrunta pentru un loc semifinale pe germanul Misha Zverev (nr.50 ATP), care a produs surpriza optimilor de finală la competiția de la antipozi, reușind să-l elimine pe numărul unu mondial și campionul olimpic en titre, britanicul Andy Murray, de care a dispus cu 7-5, 5-7, 6-2, 6-4.