TENIS / Alexandra Petric a câștigat turneul Junior Trophy de la București

159

Jucătoarea română Alexandra Petric a câștigat cea de a VI-a ediție a turneului Dr. Oetker Junior Trophy, competiție rezervată copiilor sub 14 ani care s-a desfășurat la Centrul Național de Tenis din București,potrivit agerpres.

Petric a învins-o în finală pe rusoaica Oksana Selekhmeteva cu scorul de 6-4, 1-6. 6-1.

Prezent la festivitatea de premiere, George Cosac, președintele Federației Române de Tenis, a declarat că speră ca peste câțiva ani copiii din cadrul acestui turneu să fie vedetele turneelor de Grand Slam.

La cea de a șasea ediție a turneului Dr. Oetker Junior Trophy, competiție internațională din cadrul Tennis Europe de categoria 1, au concurat 210 sportivi din 25 de țări.