"Stejarii" se impun, în premieră, pe terenul Canadei

272

Naționala de rugby a României a învins reprezentativa Canadei cu scorul de 25-9 (7-6), într-un meci test disputat, sâmbătă noapte, pe "Ellerslie Park Stadium", din Edmonton, informează Agerpres.

Deși diferența pe tabela de marcaj este una consistentă, confruntarea nu a fost deloc una ușoară pentru "stejari", jocul având de suferit atât la capitolul spectacol, la partea tehnică, dar și la nivelul arbitrajului, fiind presărat cu fragmentări pe fondul unor acte de indisciplină și a nervozității din teren, în special în prima repriză.

Scorul pauzei a fost 7-6 pentru români, iar tabela de marcaj avea să fie închisă tot de români, Vlaicu transformând o lovitură de penalitate în minutul 73 și stabilind scorul final, 25-9 pentru România, care obține astfel cea de-a șasea victorie consecutivă împotriva canadienilor, prima în deplasare.

Săptămâna viitoare, "stejarii" vor întâlni în premieră Brazilia, la București.