România U20 începe promițător Rugby Europe Championship 2017

383

Echipa U20 a României a debutat cu victorie la ediția 2017 a Rugby Europe Championship, 28-22 împotriva Belgiei, după un joc pe contre în care a contat desprinderea elevilor lui Eugen Ajok la mijlocul reprizei secunde, ceea ce a făcut imposibilă revenirea diavolilor negri din final. În semifinale, Stejareii vor intâlni Portugalia.

Partida a început cu România masându-și adversarul la limita propriului teren de țintă, în ciuda acestui fapt belgienii deschizând totuși scorul prin lovitura de pedeapsă concretizată de Samule Jung. La o distanță de numai cinci minute Stejareii au egalat din același procedeu, lovitura de pedeapsă, autor Tudor Boldor.

Dupa pauză, partida s-a reluat de la rezultatul de 10-3 în favoarea noastră, Stejareii dominându-și categoric adversarul, astfel Tudor Boldor a mărit ecartul din lovitura de pedeapsă, iar apoi, sub presiunea înaintării, arbitrul a dictat eseu de penalizare, transformat de același Tudor Boldor.

Pe final Belgia a încercat să revină, cu eseuri marcate de Rayane Leduc și Thomas Bruillard, România reușind în acest interval de timp o lovitură de pedeapsă prin Tudor Boldor, însă echipa noastră s-a impus cu rezultatul de 28-22, calificându-se în semifinale.

Miercuri, pe Stadionul National Arcul de Triumf, în semifinalele locurilor 1-4, România va întalni Portugalia, care a învins Olanda cu 42-5.