Pugilist român, medaliat cu aur la Europenele U22

175

Pugilistul român Robert Jitaru a cucerit medalia de aur la categoria 56 kg, la Campionatele Europene de box Under 22 de la Brăila, după ce l-a învins, ieri, în finală pe englezul Peter McGrail, la puncte, cu scorul de 3-2.

Dublu medaliat cu bronz la Campionatele Europene pentru tineret, Jitaru s-a impus la capătul unui meci destul de echilibrat, în care a fost mai bun în prima și a treia repriză, în fața unui adversar cu doi ani mai mare.

Antrenat de George Perțea la Brăila și de Valentin Vrînceanu la lotul național, pugilistul român l-a învins în optimi pe georgianul Artiuș Gomțian, în sferturi a trecut de albanezul Krenar Zeneli, iar în semifinale a câștigat în fața slovacului Viliam Tanko.