Medalii pentru constănțeni, la Jocurile Francofoniei

170

Sportivii constănțeni nu se întorc cu mâna goală de la Jocurile Francofoniei, ce au avut loc, zilele trecute, la Abidjan (Coasta de Fildeș).

La tenis de masă, constănțeanca Alina Georgiana Zaharia a cucerit medalia de aur în proba de dublu mixt, alături de Alexandru Manole, după o finală disputată împotriva francezilor Oceane Guisnel/Joe Seyfried, scor 3-2. De asemenea, cei doi tricolori au obținut argintul în întrecerea pe echipe, fiind învinși de aceiași doi francezi. Seyfriend a trecut de Manole cu 3-0, iar Guisnel a învins-o pe Zaharia cu 3-1.

La lupte libere, fostul luptător de la LPS "Nicolae" Rotaru Vlad Caraș a cucerit aurul la categoria 97 de kg.

La rândul său, atleta Cristina Bujin, de la CS Farul, a cucerit bronzul la triplusalt, cu 13.20 m, în timp ce colegul său de club Cristi Nicușor Boboc s-a clasat pe locul șase tot la triplusalt, cu o săritură de 15,58 metri.

Bilanțul delegației României a ajuns, astfel, la 16 medalii - patru de aur, cinci de argint și șapte de bronz.