Meci important! Cu cine va juca Simona Halep în optimi, la Beijing

257
1

Adversara româncei Simona Halep, nr. 5 mondial și cap de serie nr. 4, în optimile de finală ale turneului de tenis WTA de la Beijing, dotat cu premii totale de 5.424.394 dolari, va fi chinezoaica Shuai Zhang, nr. 36 mondial, care marți a învins-o în trei seturi, 6-3, 4-6, 7-6 (4), pe americanca Alison Riske, nr. 60 mondial, jucătoare venită din calificări.

Simona Halep a obținut calificarea în optimi în urma victoriei de marți în două seturi, 6-2, 6-2, în fața belgiencei Yanina Wickmayer, nr. 56 mondial. Reprezentanta noastră a reușit 6 ași, având un procentaj excelent la punctele făcute cu primul serviciu (85%), dar a comis și 4 duble greșeli (Wickmayer a avut 2 ași și 5 duble greșeli).

Halep a dominat-o clar pe belgiancă, aceasta pierzând ultimele 18 seturi cu adversare din top 10 WTA. Totuși, Wickmayer are 3-2 în meciurile directe cu Simona, pe care a învins-o în 2010 în finala turneului ITF de la Torhout (Belgia), cu 6-3, 6-2, în 2011, în sferturi la Auckland, cu 6-0, 6-2, și în 2012, în sferturi la Hobart. Prima victorie a jucătoarei constănțene a venit în 2015, în optimi la Australian Open, cu 6-4, 6-0.

Halep și Zhang s-au înfruntat până acum de două ori, scorul fiind egal. În 2012, Simona s-a impus în primul tur la Indian Wells cu un sec 6-1, 6-1, iar Zhang a câștigat surprinzător anul acesta în primul tur la Australian Open, cu 6-4, 6-3

În optimile de finală ale turneului de la Beijing s-au mai calificat marți rusoaica Svetlana Kuznețova, cap de serie nr. 9, care a dispus cu 6-1, 7-5, de japoneza Misaki Doi, și daneza Caroline Wozniacki, învingătoare în două seturi, 6-3, 6-2, în fața italiencei Roberta Vinci, cap de serie nr. 13.