Luptător de la CS Farul, eliminat în calificările Mondialelor

151

La Tampere (Finlanda), s-au desfășurat, recent, întrecerile Campionatului Mondial de lupte libere, feminine și greco-romane, destinat juniorilor.

Federația Română de Lupte a deplasat o delegație formată din opt sportivi și sportive, obținând două medalii de bronz, câștigate de Ștefania Priceputu (44 kg) și Alexandra Anghel (67 kg). De asemenea, la lupte greco-romane, Nicu Ojog s-a clasat pe locul V la categoria 84 de kg.

Constanța a fost reprezentată de luptătorul Răzvan Arnăut (CS Farul, antrenor Grigore Gheorghe), la categoria 55 kg. Acesta nu a reușit să mai repete performanța de luna trecută, de la Campionatul European de juniori, acolo unde a fost la doar un meci de medalia de bronz. De data aceasta, Arnăut a fost învins în calificări, de către kazahul Rinat Baltashev, scor 2-10.