Luca di Grassi a câștigat primul Mare Premiu din istoria Formulei Electrice

57

Pilotul brazilian Luca di Grassi (Audi Sport ABT) a câștigat sâmbătă, la Beijing, primul Mare Premiu din istoria Formulei E, noua competiție rezervată monoposturilor electrice, al cărui final a fost marcat de o spectaculoasă coliziune între francezul Nicolas Prost și germanul Nick Heidfeld.

Podiumul a fost completat de francezul Franck Montagny (Andretti Autosport) și de britanicul Sam Bird (Virgin Racing), ultimul profitând de retrogradarea germanului Daniel Abt de pe locul 3 pe 10.

"Am fost norocos, însă m-am aflat la locul potrivit", a recunoscut Luca di Grassi după încheierea cursei.

Cursa, care s-a desfășurat pe un circuit urban în emblematicul complex olimpic din capitala chineză, a fost prima din istorie la care au luat parte monoposturi electrice și a fost marcată de numeroase probleme tehnice cauzate în special de lipsa de experiență a participanților la această competiție, scrie Agerpres.