Liga a II-a la fotbal, Seria I. Săgeata a "mitraliat" Farul în derby-ul de la Năvodari

220
Liga a II-a la fotbal, Seria I. Săgeata a

Săgeata Năvodari a câștigat, sâmbătă, derby-ul local disputat cu FC Farul, pe stadionul "Flacăra", scor 2-0 (1-0), în etapa a noua a Ligii a II-a la fotbal. Primul gol al partidei a fost înscris, cu capul, de Damian, de la 6 metri, în minutul 21, iar cel de-al doilea gol a fost marcat, în minutul 83, de Srdic. La final, antrenorul Săgeții, Cătălin Anghel, a declarat: "Am spus de la început că va fi un meci al orgoliilor. Am fost net superiori în fața Farului, o echipă bună, care a crescut de când a venit Marian Pană, dar astăzi (n.r. - sâmbătă) am meritat pe deplin victoria. Sper să câștigăm și următorul meci, de la Dorohoi. Nu este ușor, apar eliminări, apar accidentări". Săgeata: Albuț, Cervera, Vezan (cpt.), Cîrjă, Muzac, Bruno, Pătrașcu, Damian, Chițu, Srdic, Deletic. FC Farul: Ciucă, Băjan, Ciobanu, Cîrstoiu, Ochia (cpt.), Enciu, Neagoe, Szalkai, Dumitru, Pîslaru, Straton. Chiar și cu această victorie, Săgeata nu a urcat în clasament, fiind tot pe locul al treilea, cu 17 puncte. Lidera clasamentului este FC Voluntari (21 p), urmată de Academica (20). FC Farul se clasează pe locul 10, cu doar opt puncte acumulate. Iată și rezultatele celorlalte meciuri ale rundei: ACS Berceni - SC Bacău 0-0, Rapid CFR Suceava - Academica Argeș 1-1, CSM Unirea Slobozia - FC Voluntari 1-2, CS Balotești - Gloria Buzău 3-0, CF Brăila - FCM Dorohoi 6-3. În etapa a zecea, Săgeata va întâlni pe FCM Dorohoi, în timp ce adversara Farului va fi CS Balotești.