Lewis Hamilton, campion mondial de Formula 1

2439

Piltotul britanic Lewis Hamilton de la Mercedes a câștigat, azi, Marele Premiu al Emiratului Abu Dhabi, ultima etapă a sezonului, și a devenit pentru a doua oară în carieră campion mondial de Formula 1, după ce a mai reușit această peformanță în 2008, când era la McLaren. Piloții echipei Williams, brazilianul Felipe Massa și finlandezul Valtteri Bottas, s-au clasat pe locurile 2, respectiv 3 pe circuitul Yas Marina.

Australianul Daniel Ricciardo (Red Bull) a fost al patrulea, britanicul Jenson Button (McLaren-Mercedes) a ocupat locul cinci, iar germanul Nico Hulkenberg (Force India) a trecut linia de sosire al șaselea.

Pe locul 7 s-a situat mexicanul Sergio Perez (Force India), urmat de germanul Sebastian Vettel (Red Bull) pe locul 8, de spaniolul Fernando Alonso (Ferrari) pe locul 9 și de finlandezul Kimi Raikkonen (Ferrari) pe locul 10, scrie mediafax.ro.