Karatiștii de la CS Farul, 12 medalii la Europene

154

La finele săptămânii trecute, la Tirana (Albania), a avut loc Campionatul European de karate, unde au participat cinci sportivi legitimați la CS Farul. Ei s-au întors în țară cu un număr total de 12 medalii. La juniori, Andreea Costandache a participat la categoria -58 kg și a câștigat locul II la Shobu Ippon, locul II la WKF și locul III pe echipe, unde a avut drept coechipiere alte sportive din țară.  Andrei Romeo Găvan a câștigat locul III, la categoria -65 kg, juniori, proba Shobu Ippon. La seniori, Andreea Cotoban (-68 kg) s-a clasat pe locul al doilea la probele de Shobu Ippon și WKF. Livia Cotoban și-a trecut în palmares trei medalii, printre care una de aur: locul I pe echipe, locul II la Shobu Ippon și locul III la WKF. La probele dedicate băieților, Andrei Tamaș a concurat la categoria -84 kg, unde a cucerit trei medalii: argintul la Shobu Ippon și bronzul la WKF și pe echipe, unde a concurat împreună cu alți karatiști din țară. Antrenorul celor cinci sportivi de la CS Farul este Valerian Mușat