Jaqueline Cristian, noua campioană de la Mamaia Idu Trophy Comvex

200

Jucătoarea română de tenis Jaqueline Adina Cristian (19 ani) este noua campioană a turneului Mamaia Idu Trophy Comvex, după ce a învins-o, în ultimul act, pe Cristina Dinu, campioana din 2013, scor 6-2, 2-6, 6-3.

Tânăra sportivă originară din Galați, favorită numărul 6, a avut un turneu foarte bun, în care și-a învins adversarele după cum urmează: în primul tur, 7-6 (4), 6-3, cu Yvonne Cvalle-Reimers (Spania); turul doi, 6-3, 4-6, 6-2 cu Andreea Prisăcariu; în sferturile de finală a dispus de Elena Gabriela Ruse, scor 6-4, 6-3, iar în semifinale a învins-o pe Irina Fetecău, jucătoare venită din calificări, 6-1, 6-4.

Este cel mai mare turneu pe care Jaqueline Cristian îl câștigă în carieră. În urma acestui succes, sportiva va înregistra un salt uriaș în clasamentul WTA, de 70 de poziții, de pe locul 314, până pe 264, însemnând totodată cea mai bună clasare din carieră.
De asemenea, Cristina Dinu urcă 21 de locuri, până pe 380, iar Elena Gabriela Ruse a urcat șase locuri, până pe 214, cel mai bun al carierei.

Mamaia Idu Trophy Comvex a fost dotat cu premii în valoare de 25.000 de euro.