423
Haltere: Argint și bronz pentru Marius Danciu, la Mondialele Universitare de la Eilat - haltere-1352537046.jpg

Sportivul român Marius Danciu a cucerit medaliile de argint, la stilul smuls, și de bronz, la total, în limitele categoriei 94 kg, ka Campionatele Mondiale Universitare de haltere de la Eilat (Israel).

Danciu a ratat aurul la smuls, unde a ridicat 170 kg, la fel ca și polonezul Lukasz Roman Grela, deoarece a fost mai greu la cântar cu 360 de grame. Medalia de bronz a revenit rusului Egor Klimanov, 165 kg. Răzvan Valentin Dobre s-a clasat pe 11, cu 135 kg.

La aruncat, Danciu s-a clasat pe locul 4, cu 201 kg, devansat de rusul Klimanov, 212, armeanul Vardan Davtian, 212 kg, și chinezul Wang Junfeng, 202 kg. Dobre a terminat al 10-lea, cu 165 kg.

La total s-a impus Klimanov, cu 377 kg, tot atât cât a avut și Davtian, Danciu a terminat pe trei, cucerind medalia de bronz, cu 371 kg, iar Dobre a încheiat pe 10, cu 300 kg.

Sportivii români au cucerit trei medalii la Mondialele Universitare, două de argint, prin Gabriel Sîncrăian (cat. 85 kg), stilul smuls, și Marius Danciu (cat. 94 kg), la smuls, precum și una de bronz, prin Danciu, la total.