Grupă infernală pentru handbalistele tricolore, la Jocurile Olimpice

193

Naționala feminină de handbal a România a fost repartizată într-o grupă dificilă la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro. Fetele antrenate de Thomas Ryde vor trebui să înfrunte campioana europeană, mondială și olimpică en-titre Norvegia, țara gazdă, Brazilia, Spania, Muntenegru și Angola.

România s-a aflat în urna a doua valorică, în ciuda faptului că a obținut medalia de bronz la Campionatul Mondial din Danemarca, din decembrie 2015. La acel turneul final, Norvegia s-a încununat campioană, Muntenegru s-a clasat pe 8, Brazilia pe 10, Spania pe 12 și Angola pe 16.

În grupa a doua, se vor afla Coreea de Sud, Argentina, Suedia, Rusia, Olanda și Franța. Primele patru echipe din fiecare grupă se vor califica în sferturile de finală ale competiției.