Gimnaștii de la CS Farul, 10 medalii la Cupa Iașului

199

30 de sportivi de la CS Farul au participat, zilele trecute, la Cupa Iașului la gimnastică aerobică pentru juniori și seniori. Elevii antrenoarelor Cristiana Spînu și Cristina Dulgheroiu și ai coregrafei Nicoleta Dendiu s-au întors cu un total de zece medalii. CS Farul a obținut locul I la categoria junioare 1, grup: Andreea Scînteie, Andreea Drenea, Daciana Enache, Alexandra Popescu și Carmen Dobre. Tot locul I a fost câștigat de clubul constănțean la juniori 3, grup: Andreea Coteț, Eduard Costache, Andrei Răducanu, Leonard Manta și Andrei Popa. La juniori 1 trio, sportivii Alexandra Popescu, Carmen Dobre și Viorica Dima au obținut locul II. Argint au câștigat și Leonard Manta, Victoria Scupra și Andrei Popa, la juniori 3 trio. Andrada Zaman și Ștefan Huștea s-au clasat pe locul al treilea, la juniori 1, perechi, în timp ce la juniori 3, perechi, Andrei Popa și Victoria Scupra au luat aurul, iar Andreea Coteț și Eduard Costache, bronzul. Și la individual, constănțenii și-au trecut în palmares alte trei medalii: la juniori 1, individual feminin, Andrada Zaman a câștigat locul trei, iar la individual masculin, Ștefan Huștea a obținut tot locul al treilea. Aurul la individual masculin, la juniori 2, a fost cucerit de Alexandru Scînteie. "Această competiție a fost utilă pentru verificarea sportivilor înaintea Campionatelor Naționale de gimnastică artistică pentru juniori și seniori și pentru Cupa Farul, care se vor desfășura la Constanța, în perioada 18-19 octombrie, la Casa de Cultură a Sindicatelor, de la ora 11.00", a declarat, pentru "Cuget Liber", expertul sportiv al CS Farul, Dumitru Mihăilescu.