121
Gimnastică, Cupa Mondială de la Doha / Larisa Iordache, medalie de aur în finală la sărituri - larisa-1395938801.jpg

Gimnasta Larisa Iordache a cucerit, joi, medalia de aur în finală la sărituri, la Cupa Mondială de la Doha, sportiva fiind calificată și în finalele competiției de vineri la sol și bârnă, informează Mediafax.
Larisa Iordache a fost notată cu 14.575 la prima săritură și cu 14.100 la cea de-a doua, iar cu o medie de 14.337 a cucerit medalia de aur în finală. Medalia de argint a revenit slovenei Teja Belak (14.100), iar cea de bronz sportivei Wong Hiu Ying Angel (Hong-Kong, 13.812).
Joi seară va concura în finală la inele și Andrei Muntean. De asemenea, în finalele de vineri pe aparate vor mai lua startul Diana Bulimar (sol și bârnă), Andrei Muntean (sărituri) și Marius Berbecar (paralele).