Liga Campionilor la volei masculin

205

Echipele CVM Tomis Constanța și Halkbank Ankara (Turcia) au disputat, aseară, la Sala Sporturilor, într-o atmosferă incendiară, o partidă spectaculoasă, contând pe etapa a II-a a Grupei F din Liga Campionilor la volei masculin. Constănțenii au pierdut cu scorul 1-3, însă au lăsat o bună impresie în fața unui adversar redutabil. Primul set a fost unul strâns, echipele abia distanțându-se la maximum trei puncte, dar în final, turcii au avut câștig de cauză, 25-23. În parțialul secund, deși Stancu, jucător cheie al CVM Tomis, s-a accidentat la mână, fiind înlocuit cu Massinatori Dias, echipa a luptat în continuare, cu multă ambiție, câștigând setul cu 25-19. În cel de-al treilea set, de la 8-7 pentru Tomis, punctul până în care a condus Constanța, scorul a fluctuat între egalitate și avantaj un punct doar, alternativ, până aproape de final (23-24). Scorul setului trei, unul de deja-vu, 25-23 pentru turci, a sporit tensiunea setului al patrulea. Din păcate, probabil că oboseala și-a spus cuvântul, Tomisul n-a mai ținut ritmul și Ankara a închis rapid conturile, 25-15. Următorul meci de Liga Campionilor al CVM Tomis va avea loc, în data de 6 noiembrie, la Sala Sporturilor, cu Jastrzebski Wegiel (Polonia). Ovidiu ADRIAN