FOTBAL. Pițurcă era pregătit pentru un scor în favoarea Olandei

179

Selecționerul naționalei României, Victor Pițurcă, a declarat, ieri seară, după înfrângerea din meciul cu Olanda, scor 1-4, că pregătise jocul pentru un rezultat în favoarea oaspeților în repriza a doua, dar nu se aștepta ca "tricolorii" să fie conduși încă de la pauză.

"Jocul era pregătit pentru un scor în favoarea Olandei, dar în a doua repriză. Am reușit să revenim la un gol, dar faza din ultimul minut al primei reprize a fost decisivă. Am pierdut de o manieră categorică, însă este păcat că am avut multe ocazii din acțiune, lucru pe care echipa Olandei nu a reușit să-l aibe. A înscris trei goluri din faze fixe și unul pe contraatac. În toate meciurile din ultimul timp am atacat. Nu putem spune că Olanda pe fază ofensivă ne-a făcut șah-mat. La fazele de poartă stă mult mai bine. Am avut momente bune de joc, iar adversarul nu ne-a băgat în propriul careu. Nu mă așteptam la acest scor, este nedrept. Am pierdut o bătălie, iar șansele la câștigarea grupei s-au diminuat. Probabil că pentru locul doi ne vom bate cu vecina noastră Ungaria", a spus Pițurcă.