FOTBAL / Manchester United a câștigat Cupa Ligii engleze

118

Echipa Manchester United a câștigat Cupa Ligii engleze de fotbal, învingând cu scorul de 3-2 formația Southampton, în finala disputată duminică seara pe stadionul Wembley din Londra, în fața a 85.000 de spectatori.

Atacantul suedez Zlatan Ibrahimovic a reușit o "dublă" pentru United, în minutele 19 și 87, celălalt gol al învingătorilor fiind marcat de internaționalul englez Jesse Lingard (min.38). Ambele goluri ale "Sfinților" au fost înscrise de italianul Manolo Gabbiadini (min.45+1 și 48).

Fundașul român Florin Gardoș nu a făcut parte din lotul lui Southampton la acest meci.

Manchester United și-a trecut cu această ocazie în palmares a cincea Cupă a Ligii engleze din istoria sa, în timp ce Southampton a ratat ocazia de a cuceri primul său trofeu după o pauză de 41 ani.