Festivalul Șahului Juvenil, dominat de sportivii constănțeni

672
18

Festivalul Șahului Juvenil, ediția a IX-a, organizat de Palatul Copiilor Constanța, a avut loc week-end-ul trecut, bucurându-se de participarea a 91 de elevi șahiști, de la 10 cluburi din țară. Concursul a fost destinat juniorilor U12, respectiv U18.

În cadrul turneului celor mici, s-au așezat la masă 66 de jucători, iar lupta s-a dat între Palatele Copiilor din Constanța și Arad. La finalul celor șapte runde, clasamentul a fost următorul: Maria Anghel, din Constanța, locul I; Deniz Menlibai (Constanța), locul II, iar Alex Balaban-Voia, din Arad, locul III. Până în ultima rundă a existat un echilibru, locurile 2-6 fiind departajate la coeficientul Bucholtz. Dat fiind condițiile, rezultatul câștigătoarei, vicecampioana națională a categoriei F10, este unul deosebit de valoros, precum și locul doi obținut de Deniz Menlibai, în vârstă de doar 9 ani.

La categoria U18, partida finală a fost între primii favoriți, Riza Salim și Vlad Rădulescu, ambii din Constanța. Meciul s-a încheiat remiză, dar un accident de parcurs al lui Vlad a redat clasamentul final. Locul I a fost ocupat de Riza Salim, Vlad Rădulescu a fost pe locul II, iar pe a treia poziție s-a clasat Adrian Mortu, din Buzău.

Palatul Copiilor din Constanța a condus topul pe echipe, urmat de cel din Arad și Buzău.

v v v

De joi, 24 iulie, până pe 30 iulie, la Iași va avea loc Campionatul Național pe echipe de juniori, unde Constanța va participa cu o echipă la F14, din care fac parte Maria Anghel, Andreea Panaite și Mirabela Mihalcea. Echipa va fi condusă de președintele Asociației Județene de Șah Constanța, profesorul Claudiu Iordache, în dublă calitate de antrenor și arbitru șef al competiției.