FC Viitorul încheie cantonamentul din Turcia cu un succes

159

Campioana României, FC Viitorul, a disputat, marți după-amiază, al doilea meci de verificare din cadrul stagiul de pregătire din Turcia (Bolu).

Adversara constănțenilor a fost formația azeră FK Zira, echipă care ar putea întâlni pe Astra Giurgiu în turul secund preliminar din Europa League. Întâlnirea s-a disputant la baza de pregătire folosită de constănțeni în Turcia (Fenerbahce Topuk Yaylasi Resort) și s-a încheiat cu succesul jucătorilor lui Gheorghe Hagi, scor 2-1 (0-1).

Azerii au condus după prima repriză, Orhan Aliev înscriind cu un șut imparabil în minutul 5. După pauză, FC Viitorul a întors soarta partidei, grație golurilor marcate de Alexandru Stoica (min. 59) și Vlad Morar (min. 90+2). Victoria campioanei ar fi putut fi mai clară dacă portarul azer Bayramov nu ar fi apărat penalty-ul executat de Vlad Morar, în minutul 80.

FC Viitorul: Rîmniceanu (min. 46, Buzbuchi), Rădoi (min. 46, Boboc; min. 68, Grecu), Hodorogea (min. 58, Nedelcu), M. Constantin (min. 46, Boli), Vînă (min. 46, Panait), Roșu (min. 46, Ciobanu), Mladen (min. 46, Iacob), Herea (min. 46, Lopez; min. 86, Boboc), Purece (min. 46, Stoica), Țucudean (min. 46, Morar), Chițu (min. 46, Cicâldău).

Miercuri, delegația Viitorului a revenit în România, urmând să plece vineri, 23 iunie, în Slovenia, pentru un nou stagiu de pregătire.