FC Viitorul Constanța, înfrântă pe terenul Astrei Giurgiu

206

Derby-ul etapei a XXIV-a din Liga l, dintre Astra Giurgiu și Viitorul Constanța s-a terminat cu victoria gazdelor la limită, scor 1-0, după golul marcat de portughezul Felipe Teixeira, în minutul 58. Acesta a profitat de lipsa de reacție a apărării constănțene și a reluat, cu latul, în poarta goală, un cornerul executat excelent de Constantin Budescu.

Din nefericire pentru ochiul spectatorului, miza partidei și-a spus cuvântul. Ambii tehnicieni au căutat să-și anihileze adversarul și au speculat cât au putut de mult fazele fixe și cele de contraatac. În prima repriză, cele mai mari ocazii au venit din urma unor lovituri libere executate de Constantin Budescu, respectiv Vlad Morar, trecute puțin pe lângă buturile adverse.

În actul secund, după golul marcat de Filipe Teixeira, în minutul 58, constănțenii au fost obligați să iasă la joc, astfel au apărut spațiile. Primul care a avut oportunitatea a fost Vlad Morar, care l-a driblat pe Silviu Lung, a intrat în unghi , însă gazonul i-a jucat o festă și a scăpat balonul în aut de poartă. La un minut distanță, Țîru are o intervenție inexactă, Constantin Budescu îi fură mingea, rămâne singur cu Rîmniceanu, dar nu reușește să-l învingă pe portarul constănțean. Ultima ocazie a duelului a fost opera costănțenilor. Proaspăt intrat pe teren, Florinel Coman a executat foarte bine o lovitură liberă de la 25 de metri, însă portarul Silviu Lung Jr. a respins de sub bară.

În urma acestui succes, Astra Giurgiu reintră în lupta pentru play-off , locul 6 cu 38 de puncte, iar FC Viitorul Constanța (48 p) își păstrează poziția fruntașă din Liga l, însă ecartul dintre aceasta și următoarea clasată, Steaua București, a scăzut la 3 puncte.

Iată cele două formații:

FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Rîmniceanu – Benzar, Țîru, Boli, Cr. Ganea – N.Roșu (min .66, Fl.Coman), Nedelcu, Purece (min. 66, Casap) – Iancu (min. 46, I.Vînă), Morar, Chițu

Astra (antrenor Marius Șumudică): Lung Jr – Belu-Iordache, Oros (min. 67, Pițian), Fabricio, Junior Morais – Săpunaru, B. Mansaly, Ioniță (min. 69, Lovin), Budescu, Teixeira – D.Niculae (min. 82, D. Florea).

Clasament: 1. FC Viitorul (48 p), 2. FC Steaua (45 p), 3. CSU Craiova (40 p), 4. Gaz Metan (38 p), 5. CFR Cluj (37 p), 6. Astra Giurgiu (35 p).