Etapa de drift de la VIVO!, câștigată de un pilot bulgar

133

Pe circuitul amenajat în parcarea exterioară a mall-ului VIVO! Constanța s-a desfășurat, în weekend, etapa a patra din cadrul Campionatului Național de drift, la care au participat 35 de piloți din România și Bulgaria. Competiția a fost organizată de Federația Română de Automobilism Sportiv și de Clubul Sportiv Sportiv Romanian Drift Community, în parteneriat cu Asociația Litoral - Delta Dunării.

La clasa Pro au participat 25 de piloți, iar cel mai spectaculos s-a dovedit bulgarul Pavlin Penev. Pe locul secund s-a clasat Traian Bușe, cel care a reintrat în lupta pentru titlu, cu doar o etapă înainte de finalul ediției 2017 a Campionautlui Național. Podiumul a fost completat de Iulian Jumaga. La clasa SemiPro, podiumul a fost următorul: 1. Andrei Furtea, 2. Georgi Kazakov (Bulgaria), 3. Alin Botiș.

Ultima etapă a campionatului de drift este progrămată în weekend-ul 23-24 august, la București.