Debut cu dreptul pentru FC Viitorul, în cantonamentul din Slovenia

137

FC Viitorul a susținut, luni seară, primul meci de verificare din cadrul stagiului de pregătire din Slovenia. Adversara campioanei României a fost NK Celje, formație care a încheiat ediția precedentă de campionat pe locul 5, în întrecerea internă.

Partida a avut loc pe "Petrol Arena", stadion pe care NK Celje își dispută meciurile de pe teren propriu din campionat, și s-a încheiat cu victoria campioanei României, scor 3-2 (2-1). Alexandru Cicâldău a fost cel mai bun jucător al primei reprize, reușind o dublă spectaculoasă, într-un interval de patru minute (min. 31 și 35). Până la pauză, gazdele au redus din handicap, în min. 45, prin Jucie Lupeta.

După pauză, gazdele au egalat, în min. 61, prin Jaka Bizjak, însă constănțenii au revenit rapid și au trecut din nou în avantaj prin Alexandru Stoica, care a închis tabela în minutul 70, scor final 3-2.

FC Viitorul: Buzbuchi (min. 30, Tordai; min. 46, Rîmniceanu), Rădoi (min. 46, Dumitraș), Țîru (min. 46, Hodorogea; min. 81, Ghiță), Boli (min. 46, M. Constantin), Panait (min. 30, Ghiță; min. 46, Ganea), Roșu (min 46, Lopez; min. 81, Dumitrescu), Nedelcu (min. 30, Mladen; min. 61, Iacob), Vînă (min. 46, Herea), Purece (min. 30, Dumitrescu; min. 46 Casap), Morar (min. 30, Țucudean; min. 61 Stoica), Cicâldău (min. 46, Chițu).

Până la plecarea spre casă, FC Viitorul va mai disputa încă patru amicale: cu NK Aluminij (Slovenia), joi dimineață, cu Amkar Perm (Rusia), joi după-amiază, cu FK Krasnodar (Rusia), pe 2 iulie, și cu CSKA Moscova (Rusia), pe 5 iulie.