Liga Națională de handbal feminin

CS Tomis, înfrângere severă (30-37) la București

546
În formulă incompletă, echipa de handbal feminin CS Tomis Constanța a suferit o înfrângere severă, aseară, la București, în partida cu CSM, întâlnire contând etapa a 15-a a Ligii Naționale.
Gazdele au făcut o primă repriză excelentă, iar la pauză aveau deja avantaj de opt goluri, 20-12. În partea secundă a jocului, fetele lui Ion Pușcașu au mai echilibrat balanța, insuficient însă pentru a spera la un rezultat pozitiv. Scor final, 37-30 pentru CSM București.
Iată și celelalte rezultate ale rundei: HC Dunărea Brăila - HC Zalău 25-30, Cetate Deva - SCM Craiova 21-22, HCM Buzău - HCM Roman 29-33, Universitatea Cluj - HC Oțelul Galați 34-30. Meciurile Oltchim Rm. Vâlcea - Rulmentul Brașov 31-18 și Universitatea Reșița - HCM Baia Mare 25-19 s-au disputat în devans.
În clasament, lideră este Oltchim, cu maximum de puncte (30), campioana fiind urmată, în ordine, de U Cluj (25 p), CSM București (23 p), HC Zalău (20 p), CS Tomis, HC Oțelul Galați, HCM Roman și HC Dunărea Brăila (toate cu 16 p, departajate de golaveraj).
Etapa viitoare (duminică, 13 februarie), CS Tomis va întâlni, la Sala Sporturilor, pe Oltchim.