CS Mangalia, cinci medalii la Naționalele de lupte pe plajă de la Amara

180

Week-end-ul trecut, la Amara, s-au desfășurat întrecerile Campionatului Național individual de lupte pe plajă, competiție adresată juniorilor mici, cu vârste cuprinse între 12 și 15 ani.

La competiția de la Amara, s-au prezentat trei cluburi dobrogene: CS Mangalia, CS Farul și LPS Constanța.

CS Mangalia a câștigat trei medalii de aur la feminin, una de argint și una de bronz la masculin, gruparea din sudul litoralului adjudecându-și și primul loc în clasamentul general pe echipe la feminin.

Sportivele care au adus aurul sunt Andreea Ana (50 kg), Ana Maria Predică (60 kg) și Ana Pârvu (40 kg). Cătălin Pârvu (60 kg) a cucerit argintul, iar bronzul a fost adus de Răzvan Ioniță (50 kg).

Luptătorii de la CS Mangalia sunt pregătiți de antrenorul Marian Oancea.

Sportivii de la LPS și CS Farul nu au reușit să urce pe podium, aceștia având clasări modeste.

La competiție, a asistat și președintele Asociației Județene de Lupte Constanța, Gigi Pambuca.

v v v

Federația Română de Lupte, reprezentată de vicepreședinții Lucian Luca și Mugurel Dumitru, i-a premiat, cu ocazia Naționaleleor de la Amara, pe primarul Victor Moraru și pe profesorul Marian Moraru, de la CS Amara, pentru contribuția adusă la dezvoltarea acestei discipline sportive.

La rândul său, primarul Victor Moraru a ținut să acorde câteva distincții federației, dar și celor doi campioni olimpici prezenți la turneu, Ștefan Rusu și Vasile Andrei.