Constănțenii au câștigat nouă medalii la CN de lupte pe plajă

279

Vineri și sâmbătă au fost două zile de neuitat pentru cei aflați pe plaja Laguna din Mangalia, fiind martori la ceea ce înseamnă cu adevărat lupte pe plajă. Pentru primă dată în România, s-a organizat Campionatul Național de lupte pe plajă pentru cadeți. Sâmbătă, a venit rândul juniorilor să se confrunte pentru o poziție pe podium.

Ca și în ziua precedentă, sâmbătă, dis-de-dimineață, luptătorii sosiți de pretu-tindeni din țară au venit pe plajă și au început să se pregătească pentru a intra în arenă. Uneori, poate părea o joacă de copil, însă juniorii au luat în serios competiția, iar pe fața fiecăruia se observa dorința de a câștiga medalia de aur. La concursul destinat cadeților, sportivii constănțeni care au reușit performanțe notabile și au câștigat medalii sunt: Nicolae Boantă (CS Farul), 60kg locul I, fratele său, George Boantă s-a clasat pe locul III, la aceiași categorie. Cristian Stoicescu (LPS) a câștigat locul III la categoria de 70 kg. La +70 kg, Marius Marian (Aurora 23 August) a ocupat tot locul III. La categoria feminină, la 50 kg, Cristina Pintilie (LPS), antrenată de Marian Oancea, la Mangalia, a reușit să o învingă pe dubla campioană mondială, Cristina Zoltan, în semifinală, ca mai apoi în finală, să o răpună pe Ștefania Pricop, medaliată cu argint la europene. Ana Maria Bunduc (CSS Mangalia) a câștigat premiul al treilea la categoria +50 kg. La juniori, Nicolae Boantă (CS Farul, 60 kg) a cucerit medalia de argint, în timp ce Ștefan Marin (+80) a obținut bronzul. La fete, Nicoleta Popa, de la CS Mangalia, antrenată de Marian Oancea, a pierdut în finală și a ocupat locul secund al podiumului.

A fost o competiție importantă pentru județul Constanța, care a ocupat locul trei la cluburi, pe țară, având un total de nouă medalii câștigate - două de aur, două de argint și cinci de bronz.
Numărul de aproximativ 200 de participanți din toată țara demonstrează nivelul de importanță și seriozitate al acestui campio-nat. Gigi Pambuca, președintele Asociației Județene de Luptă Constanța, apreciază că, per total, este un bilanț excelent la nivelul județului nostru, unde există un colegiu de antrenori foarte buni și sportivi, care s-au prezentat la un nivel foarte ridicat.
"Remarc o pregătire foarte bună a tuturor sportivilor și un comportament demn de un luptător. Organizarea campionatului, de care s-au ocupat Lucian Luca și Ionel Luca, a fost extraordinar de bună. Cât despre județul nostru, Constanța este într-o continuă dezvoltare a luptelor. Avem aici cu noi antrenorul lotului național de wrestling beach, Ion Giuglea. Sportivii noștri s-au descurcat foarte bine la această competiție. Ne bucurăm de acest loc 3 pe care ne-am clasat în ierarhia cluburilor din țară. Dintre sportivii noștri, remarc o bună evoluție la sportiva Cristina Pintilie, de la LPS, care până acum a fost antrenată la Mangalia, de către Marian Oancea. A trecut fără prea multe probleme în semifinală și finală, unde a avut de înfruntat adversare puternice. Totuși, constănțeanca noastră a învins o dublă campioană mondială și o sportivă medaliată cu argint la campionatul european. Pintilie este o spor-tivă de la care avem așteptări mari. Mai mult ca sigur, în scurt timp, se va întoarce cu medalii internaționale", a declarat, pentru "Cuget Liber", Gigi Pambuca, președintele AJL.