Gimnastele române s-au remarcat la concursul din Elveția

Ana Porgras, pe primul loc la individual compus

1198
Gimnastele române au câștigat detașat "triunghiularul" de la Schaffhausen (Elveția), competiție desfășurată la sfârșitul săptămânii trecute, la care au mai participat sportive din Elveția și Germania.
În concursul pe echipe, România s-a impus cu un total de 229,550 puncte, fiind urmată de formațiile Germaniei (214,400 p) și Elveției (210,300 p).
La individual compus, pe prima poziție s-a clasat Ana Porgras, de la CS Farul Constanța (58,200 p), argintul i-a revenit Ralucăi Haidu (57,400 p), iar bronzul - Dianei Chelaru (57,050 p). În apropierea podiumului, au terminat Ariella Kaeslin (Elveția; 56,350 p), Cerasela Pătrașcu (54,450 p) și Elisabeth Seitz (Germania; 54,300 p). Sandra Izbașa a evoluat numai la trei aparate (bârnă, sărituri și sol), fără paralelele.
Alături de gimnastele amintite, la concursul din Elveția - ultima verificare internațională înaintea Campionatelor Mondiale, din 16-24 octombrie, de la Rotterdam (Olanda) -, antrenorii Octavian Belu, Lucian Sandu, Liliana Cosma și Marius Vintilă au mai folosit-o și pe Gabriela Drăgoi.
"A fost un concurs amical, după care nu putem trage încă multe concluzii. Cu toate acestea, voi remarca faptul că fetele au mai câștigat la capitolele abilitate și amploare, și mă refer cu deosebire la Ana Porgras, Diana Chelaru și Sandra Izbașa. În același timp, trebuie să constat că, deși nu au fost rateuri, lucrurile nu sunt încă roze", a declarat Octavian Belu.