Liga Națională de handbal masculin

Aihan Omer a debutat cu un succes pe banca HCDS

244

Echipa masculină de handbal HC Dobrogea Sud Constanța a bifat primul succes sub bagheta noului antrenor Aihan Omer, sâmbătă, pe teren propriu, scor 37-26 (17-16), împotriva celor de la CSM Satu Mare, într-o partidă din etapa a XXIV-a a Ligii Naționale.

Dobrogenii au avut mult de furcă împotriva ultimei clasate. În primele 10 minute, oaspeții conduceau cu 7-4, pe fondul unui joc încâlcit al gazdelor. A fost momentul în care Aihan Omer a cerut time-out și a schimbat partitura din mers. Încet, dar sigur, constănțenii au început să-și impună ritmul, iar până la pauză au reușit să preia conducerea, scor 17-16.

În actul secund, oaspeții nu au mai putut susține ritmul impus de HCDS și au cedat teren. Cu Dalibor Cutura revenit în postura de "vârf de lance", gazdele au marcat gol după gol, consemnând un succes important în economia sezonului regulat.

Pentru constănțeni, cele mai multe goluri le-au înscris Dalibor Cutura (10), Nikola Crnoglavac (6), Predrag Vujadinovic (6), Ionuț Nistor (4) și Mladen Rakcevic (4).

"Mă bucur că am revenit acasă cu o victorie, chiar dacă nu a fost deloc simplu. Cei de la Satu Mare au dat o replică foarte bună. Nu a fost vorba de acomodare, cunosc 90% din jucătorii Ligii Naționale, știu ce pot juca. Este important să rămânem concentrați, urmează două partide extrem de dificile, pe care trebuie să le câștigăm. Ar fi un avantaj considerabil să evoluăm de două ori acasă, în sferturile de finală ale play-off-ului", a declarat Aihan Omer.

În următoarea etapă, HC Dobrogea Sud va juca, în deplasare, pe terenul ocupantei locului secund, Potaissa Turda, miercuri, 22 martie, de la ora 17.