PORTUGALIA-AUSTRIA / Cristiano Ronaldo, meciul marilor ratări

172

Cristiano Ronaldo a ratat la EURO 2016 pentru a doua oară șansa de a deveni primul fotbalist care marchează la patru ediții ale Campionatului European de Fotbal.

PORTUGALIA a reușit un al doilea egal surprinzător în grupa F de la EURO 2016, după 1-1 cu Islanda, urmând sâmbătă seara o remiză albă cu Austria. A fost un 0-0 plin de dinamism, care a culminat cu ratarea unei lovituri de la 11 metri de către starul Cristiano Ronaldo, în minutul 79. Ronaldo a șutat în stânga portarului, dar mingea a întâlnit bara!

Ronaldo a reușit totuși să trimită mingea în poartă în minutul 85, dar golul său a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Astfel, în ambele meciuri de sâmbătă din grupa F s-au înregistrat egaluri, meciul Islanda-Ungaria încheindu-se de asemenea la egalitate, 1-1.

Clasament grupa F: 1. Ungaria 4p, 2. Islanda 2p (golaveraj 2-2), 3. Portugalia 2p (golaveraj 1-1), 4. Austria 1p.

Click aici pentru a vedea Portugalia-Austria sau aici sau aici sau aici sau aici sau aici sau aici

Componența formațiilor:

Portugalia: Rui Patrício - Vieirinha, Carvalho, Pepe, Guerreiro - André Gomes, William, João Moutinho, Quaresma - Nani, Ronaldo.

Austria: Almer - Klein, Prödl, Hinteregger, Fuchs - Alaba, Baumgartlinger, Ilsanker - Harnik, Arnautoviæ - Sabitzer.