155

Naționalele de fotbal ale Portugaliei și Ungariei au terminat la egalitate, scor 3-3 (1-1), ultima partidă a Grupei F a Campionatului European de fotbal din Franța.

Oarecum surprinzător, ungurii au reușit să deschidă scorul prin veteranul Zoltan Gera (min 19) și a dezlănțuit bucuria în tabăra Ungariei, calificată dinaintea acestui duel. La acest scor, coroborat cu cel din partida Islanda - Austria, portughezii aveau bagajele făcute. Treziți de golul primit, Nani reușește să restabilească egalitatea înaintea pauzei (min 42), după un șut bun la colțul scurt, stabilind și scorul primului act. În repriza secundă tot ungurii au fost cei care au lovit primii, prin lovitura liberă a lui Balasz Dzsudszak (min 47), care lovește zidul și se scurge în poarta lui Rui Patricio. Portughezii erau din nou obligați să marcheze pentru a merge mai departe. Când este vorba de marcat, Cristiano Ronaldo este primul care se oferă. Starul portughez se demarcă excelent și trimite fantastic cu călcâiul la colțul lung (min 50), restabilind egalitatea. Doar că ungurii nu depusese încă armele. Cinci minute mai târziu același Dzsudszak trage, din nou minge deviată, și din nou Ungaria în avantaj, 3-2. Meciul se joacă cu garda jos, care pe care, iar portughezii iau din nou cu asalt poarta lui Kiraly. Același Ronaldo restabilește egalitatea, din nou, cu o lovitură de cap excelentă. A fost ultimul gol al partidei, ambele echipe merg braț la brat în optimile de finală.

Ungaria: 1. Gabor Kiraly - 2. Adam Lang, 20.Richard Guzmics, 23.Roland Juhasz, 3. Mihaly Korhut, 16.Adam Pinter - 6.Akos Elek, 10. Zoltan Gera (Bese 46) - 14. Gergo Lovrencsics (Stieber 83), 7.Balazs Dzsudzsak (căpitan), 9. Adam Szalai (Nemeth 70). Selecționer: Bernd Storck

Portugalia: 1. Rui Patricio - 11. Vieirinha, 3. Pepe, 6. Ricardo Carvalho, 19. Eliseu - 8. Joao Moutinho (Sanches 46), 10. Joao Mario - 20. Andre Gomes (Ricardo Quaresma 61), 16. Renato Sanches - 17. Nani (Pereira 81), 7. Cristiano Ronaldo (căpitan). Selecționer: Fernando Santos

Clasament: 1. Ungaria (5 p), 2. Islanda (5 p), 3. Portugalia (3 p), 4. Austria (1 p).