Croația învinge Spania și câștigă grupa D. În optimi Spania – Italia - GALERIE FOTO

135

Campioana Europeană en-titre Spania a fost învinsă, oarecum surprinzător, de către formația Croației, scor 2-1 (1-1), pe stadionul din Bordeaux, într-un meci contând pentru Grupa D a Campionatului European din Franța.

Meciul a debutat cum nu se putea mai bine pentru iberici, care au deschis scorul prin Alvaro Morata, în minutul 7, la capătul unei pase regizate magistral de David Silva și Cesc Fabregas. Prima repriză a fost una la îndemâna Spaniei, croații mulțumindu-se să contraatace tăios, fapt ce le-a adus și egalarea, în minutul 45, după ce Nikola Kalinic a reluat elegant cu călcăiu, pe lângă De Gea, după o centrare excelentă oferită de Ivan Perisic.

Momentul psihologic s-a consumat în minutul 72, când Subasic a apărat penalty-ul executat modest de către Sergio Ramos. Când toată lumea se pregătea de un rezultate de egalitate, croații mai recuperează o minge și pleacă rapid pe contraatac prin același Ivan Perisic, care îl învinge pe De Gea cu un șut la colțul scurt, stabilind și scorul final. Pentru Spania, această înfrângere a echivalat cu locul doi în grupă și cu un duel titanic în optimile de finală contra Italiei.

Au evoluat echipele:

Croația: 23. Danijel Subasic - 11. Darijo Srna (căpitan), 5. Vedran Corluka, 6. Tin Jedvaj, 2. Sime Vrsaljko - 15. Marko Rog (8. Mateo Kovacic, 82), 19. Milan Badelj - 4. Ivan Perisic (9. Andrej Kramaric, 90+4), 7. Ivan Rakitic, 20. Marko Pjaca (22. Duje Cop, 90+2) - 16. Nikola Kalinic. Selecționer: Ante Cacic.

Spania: 13. David de Gea - 16. Juanfran, 3. Gerard Piqué, 15. Sergio Ramos (căpitan), 18. Jordi Alba - 10. Cesc Fabregas (14. Thiago Alcantara, 84), 5. Sergio Busquets, 6. Andrés Iniesta - 21. David Silva, 7. Alvaro Morata (20. Aritz Aduriz, 67), 22. Nolito (19. Bruno Soriano, 60). Selecționer: Vicente Del Bosque.

Clasament: 1. Croația (7 p), 2. Spania (6 p), 3. Turcia (3 p), 4. Cehia (1 p)