LPS Constanța a învins pe Știința Baia Mare în turneul final al Campionatului Național de juniori U18

3-0, scor perfect și la rugby, nu numai la fotbal (galerie foto)

6002
1
Meci nerecomandat cardiacilor, ieri dimineață, pe stadionul "Constructorul-Cleopatra" din Complexul Sportiv "Badea Cârțan", în turneul final al Campionatului Național de rugby juniori U18, între LPS "Nicolae Rotaru" CSS Constanța și CSM Știința Baia Mare, încheiat cu victoria formației de pe litoral la scor de fotbal, 3-0.

LPS Constanța nu s-a speriat de faima Științei Baia Mare, campioană la seniori și, foarte posibil viitoare campioană la juniori U19. Având drept obiectiv câștigarea unei medalii, echipa gazdă a dominat prima repriză, dar a greșit copilărește în fața butului și n-a pus puncte pe tabelă. Cei drept, nici n-a primit, așa că prima repriză s-a încheiat la egalitate, 0-0.
La reluare, tot Constanța a avut inițiativa, iar efortul său a fost răsplătit, Geisur Ibram transformând o lovitură de penalitate, la jumătatea reprizei secunde, 3-0. Acestea aveau să fie și singurele puncte ale meciului, iar LPS-ul și-a asigurat accesul într-o finală. Mare, mică - vom vedea.
"A fost multă tensiune, chiar prea multă pentru un meci de juniori. Bine că am câștigat chiar și la limită, ar fi fost nedrept ca Baia Mare să ne bată", a declarat, pentru "Cuget Liber", Adrian Pllotschi, cel care, alături de Virgil Năstase, antrenează echipa constănțeană.
Iată și XV-le de start al LPS-ului: Catrangiu, Dogaru, Apetroaie, Stan, Mocanu, Țăranu, Fl. Ion, Ogea, Croitoriu, Ibram, Scripcariu, Iorgu, Mălăin, G. Mihai, Bebu. Au mai jucat: Jianu, Tiron, Husein Sali și Duda.
În meciul următor, programat vineri, de la ora 17.30, LPS Constanța va întâlni pe CSS Bârlad. Echipa învingătoare va juca apoi finala mare, iar învinsa va lupta pentru medaliile de bronz.
***
Celelalte rezultate ale partidelor înregistrate în partidele de ieri: juniori U17: CTMRTF București - CSA Steaua București 15-0 (3-0), CSS Bârlad - Grup Școlar CFR Unirea Pașcani 38-13 (21-10); juniori U18: LPS Focșani - CSS Bârlad 5-41 (0-29), Colegiul Național "Aurel Vlaicu" București - U Gens Cluj 8-8 (5-8) 1-3, după l. p., CTMRTF București - CSS Tecuci 32-0 (15-0).
Astăzi, tot pe stadionul "Constructorul-Cleopatra", sunt programate două întâlniri, ambele la secțiunea juniori U17: CSS Unirea Iași - CTMRTF București (ora 17.30) și Colegiul Național "Aurel Vlaicu" București - CSS Bârlad (ora 18.45).
***
Responsabilii campionatului sunt Mircea Paraschivescu (director de turneu), Vasile Chirondojan (director adjunct de turneu), Cornel Scarlat (șeful Comisiei de Disciplină), Florian Dudu (șeful Comisiei Centrale de Arbitraj) și Ștefan Mitrea (șeful Comisiei de Apel). Medic este Venera Vârtosu, din București.